הקהילה היהודית בניו הייבן, קונטיקט


מאת חיים גיוזלי

עברית: דנה פז פרינס

תולדות המקום והקהילה

ראשוני המתיישבים בניו הייבן היו מהגרים מאירופה, בשנת 1638. היהודים הראשונים היו האחים יעקב ושלמה פינטו, שהגיעו בשנת 1748.

ב-1772 כתב נשיא אוניברסיטת ייל עזרא סטיילס ביומנו אודות משפחה יהודית מוונציה (שמה לא ידוע) שהגיעה לניו הייבן. הוא סיפר כי הם שמרו שבת, והתפללו "לבדם בחדר ובו גפרורים? ומנורה תלויה". הוא הדגיש כי הייתה זו תפילה יהודית פרטית לגמרי, הם היו מעטים מכדי להקים בית כנסת או בית תפילה כלשהו, וכי אין לראות בהתכנסות זו הוכחה לקיומו של בית כנסת בניו הייבן באותה תקופה.

מ-1840 החלו יהודים להגיע לניו הייבן, בזרימה איטית, מבווריה, בשל מצוקת חברתית וכלכלית. במהירה נוצר מניין, שהיה הגרעין הראשון של קהילת "משכן ישראל" שקמה לימים. ב-1843 רכשה הקהילה שטח לבית עלמין. "משכן ישראל" הייתה הקהילה היהודית השניה בניו אינגלנד, והארבע עשרה במספר שנוסדה בארצות הברית. זמן קצר אחרי היווסדה, התעוררו מחלוקות דתיות, והקהילה התפלגה לשתי קבוצות, אורתודוקסית ורפורמית.

בפברואר 1882 הגיעו ראשוני הפליטים היהודים מרוסיה. הם המשיכו להגיע בזרם מתמיד בשנים הבאות. עד 1887 גדלה האוכלוסייה היהודית בניו הייבן ל-3,200. עשור שנים אחר כך היה מספרם כמעט 8,000. הגידול באוכלוסייה היהודית הואץ בעקבות פרעות קישינב ב-1903. עד למלחמת העולם הראשונה (1914-1918) עלה מספר היהודים בעיר לכ-20,000.

הקהילה הראשונה שהקימו המהגרים ממזרח אירופה (ב-1882) נקראה "בני יעקב", לימים הקהילה הקונסרבטיבית הגדולה ביותר בעיר. היהודים הגרמנים הראשונים ייסדו ארגון רווחה ותרומות כדי לסייע למהגרים מרוסיה, ואחר כך, ב-1885, יסדו קרן צדקה נוספת. ב-1910, ארגון הנשים של קהילת "משכן ישראל" החל אף הוא בפעילויות צדקה נמרצות, ואף פתח לשם כך משרד מיוחד. ב-1919 התאחדו שלושת גופי הצדקה ונקראו United Jewish Charities.

בתי כנסת

בתחילת דרכה של הקהילה, התפללו היהודים במספר מבנים ציבוריים. ב-1854 קיבלה קהילת "משכן ישראל", כמו קהילות אחרות בארצות הברית, מענק של 5,000 דולרים מעזבונו של הפילנתרופ יהודה ת'ורו. בסכום זה רכשו ושיפצו מבנה של כנסייה, וייסדו את בית הכנסת הראשון בניו הייבן. באותה תקופה היוו הרפורמים את הרוב בקהילה. ב-1855 פרש המיעוט האורתודוקסי סופית, והקים את קהילת "בני שלום", קהילה גרמנית קטנה שהתקיימה עד סוף שנות ה-30 של המאה ה-20. מקהילה זו נותר כיום רק בית העלמין.

כיום ישנם בניו הייבן ובפרבריה כעשרים בתי כנסת של אורתודוקסים, רפורמים וקונסרבטיבים. ניתן לקבל מידע מפורט אודותיהם באמצעות ה Jewish Historical Society of Greater New Haven וה Jewish Federation of Greater New Haven.

החיים היהודיים בניו הייבן בתחילת המאה ה-21

בתחילת המאה חיים בניו הייבן ובסביבותיה כ-25,000 יהודים. הריכוז היהודי הגדול ביותר נמצא בשכונת וסטוויל, בה נהג ג'וזף ליברמן, לשעבר סנטור ומועמד הדמוקרטים למשרת סגן הנשיא וכיום יו"ר של כבוד של חבר הנאמנים של בית התפוצות, לפקוד את בית הכנסת.

בקהילת ניו הייבן ישנה קשת רחבה של ארגונים ומוסדות. המרכז הקהילתי מקיים תכניות חינוכיות ומטרתו "לענות על צרכי החברה, התרבות, החינוך והבידור של כל הקהילה". בבניין המרכז הקהילתי שוכנת גם "הפדרציה של ניו הייבן רבתי", שבין היתר מסייעת בקליטתם של יהודים מברית המועצות לשעבר, וה Israel Experience Savings Program (TIES), של המחלקה לחינוך יהודי, אשר מממנת לבני נוער יהודיים ביקורים בישראל. יש גם בית ילדים, "ארגון נשות לובאוויץ'", מערכת רווחה, ובית אבות. בית האבות נוסד ב-1914, ומאז ועד היום דרו בו מעל ל-10,000 מבוגרים ובני משפחה, מניו הייבן וממקומות אחרים. כיום (2004) יש בו 218 דיירים ו-70 חברים נוספים משתתפים בפעילויות מרכז היום לקשיש גודווין-לוין. בניו הייבן פועלת גם הJewish Historical Society of Greater New Haven , אשר דואגת לשימור ארכיוני הקהילה.

תכנית Scope

אקדמיית סיגל בהרטפורד הסמוכה, בשיתוף פעולה עם בית הספר "יהודה" בעפולה, ישראל, יזמו בתחילת שנות האלפיים פרוייקט חינוכי שפותח על ידי מוזיאון בית התפוצות, בשם Scope: Roots and Me. הפרוייקט הפך מחקרים גניאלוגיים לתכנית לימודים לבתי ספר, תנועות נוער, ותכניות משפחתיות. התכנית כללה טקסטים, משחקים, תוכנת מחשב לבניית עצי משפחה, וערכה למחנך. היא סיפקה גישה למאגרי מידע בישראל ואפשרה למשתתפים מכל העולם ללמוד זה על המורשת המשפחתית היהודית של זה.

בנוסף לקשר וירטואלי זה, הקהילה ארגנה גם ביקורים של המשתתפים בבית התפוצות.

ניו הייבן היתה עירו של הסנטור לשעבר ג'וזף ליברמן, שהיה מועמד הדמוקרטים למשרת סגן הנשיא. ליברמן הוא מחברם של ארבעה ספרים: The Power Broker (1966), The Scorpion and the Tarantula (1970), The Legacy (1981), Child Support in America (1986). ג'וזף ליברמן הוא יו"ר של כבוד של חבר הנאמנים של בית התפוצות.

קישורים:

קהילת ביקור חולים שבת אחים

בית הכנסת וסטוויל

A Great Assemblage – an Exhibit of Judaica at Yale

ultman

משפחת אלטמן, קונטיקט, ארה"ב, 1890 בקירוב. המשפחה היגרה מרוסיה הצארית.

Community Center

המרכז הקהילתי היהודי של ניו הייבן רבתי. באדיבות ורנר ס. הירש, אוצר החברה ההיסטורית היהודית של ניו הייבן רבתי.

New Haven Jewish Home

בית האבות היהודי בניו הייבן. באדיבות ורנר ס. הירש, אוצר החברה ההיסטורית היהודית של ניו הייבן רבתי.