על הסדנאות בהרחבה


ימי מוזיקה יהודית בבית התפוצות

הרחבה על סדנאות ההתנסות

במסגרת ימי המוזיקה היהודית תשע"ח 2018, תתקיימנה גם שתי סדנאות התנסות בבית התפוצות. האחת מוקדשת לחזנות אירופאית והשנייה לשירי לדינו. כל סדנה תסתיים בקונצרט פתוח שבו יוכלו המשתתפים/המשתתפות לבצע שירים בהם התנסו במהלך הסדנה.

 ההשתתפות בסדנאות חופשית

יום ג', 20.02.2018, 14:00-17:00 (קונצרט פתוח לסיום הסדנה בשעה 17:30)

חזנות, מקורה והתפתחותה של אמנות המוזיקה הליטורגית היהודית האשכנזית באירופה – עם החזן המוזיקאי איסידורו אברמוביץ

איזידורו אברמוביץ Copyright: Siebenhandl

איזידורו אברמוביץ Copyright: Siebenhandl

החזנות האירופאית התפתחה במשך כאלף שנה, ויש מנגינות שמתועדות בדרום גרמניה כבר במאה ה-11. משם התרחבה החזנות למזרח אירופה, בין השאר כתוצאה של מסעות הצלב והמגפות. בהמשך נוספו מלווים לחזן ומקהלות של ממש. במאה ה-19 הגיעה לשיא של פריחה עם פועלו של החזן סלומון זולצר. ישנן עדויות לפיהן הקהל הווינאי, הלא יהודי, נהג לפקוד את בית הכנסת בשבתות על מנת לשמוע אותו שר. חזנים רבים אחריו הפכו לאגדה וניגוניהם נחשבים לנכסי צאן ברזל של התרבות האשכנזית. בסדנה המשתתפים יקבלו סקירה היסטורית קצרה של החזנות האירופאית, יתוודעו ליצירות מפתח, יבינו את הקווים המנחים ביצירות אלו ויתנסו בשירת רפרטואר חזני.

הסדנה מיועדת לכולם. אין צורך בידע או בניסיון מקדם בחזנות או בשירה בכלל.

בעלי ידע מוקדם מוזמנים להכין מראש יצירות, ומומלץ להביא את התווים.

איסידורו אברמוביץ – חזן, זמר ומוזיקאי. בוגר הקונסרבטוריון בבואנוס איירס, למד במכון לחזנות בתל אביב ובוגר המכון לחזנות אברהם גייגר בברלין, שאותו הוא מנהל מאז נובמבר 2017 . איסידורו גם בעל תואר M.A. במדעי היהדות מאוניברסיטת פוטסדם בגרמניה.

 יום ה', 22.02.2018, 14:00-17:00 (קונצרט פתוח לסיום הסדנה יתקיים בשעה 17:30)

 

Una Matica de Ruda | סדנת לדינו אביבית עם אריאל לזרוס

אריאל לזרוס

אריאל לזרוס

לדינו היא שפתם העתיקה של היהודים מגורשי ספרד, שפה אשר התעצבה בארצות פזורותיהם באגן הים התיכון, הבלקן, האימפריה העות'מנית ואף חצתה את האוקיינוס אל המושבות הארופאיות של העולם החדש. הלדינו היא לא רק שפה אלה תרבות שלמה של צלילים, ריחות, מאכלים, ריקודים, מעשיות, משחקים ופיוטים, וביטוייה מקיפים את אירועי מעגל החיים היהודי. מאז קום המדינה הלכה הלדינו ודעכה כשפה מדוברת, אך תרבות הלדינו ובעיקר שירת הלדינו זכו לפריחה ולעניין בינלאומי חסרי תקדים. אתם מוזמנים לסדנה מוזיקלית-חווייתית בה נעמוד על סוגים שונים בשירת הלדינו כ"קופלאס" ו"קנסיונרו"; נלמד לבצע שירים מוכרים כ"מורנה" ו"קוואנדו אל ריי-נמרוד"; נתנסה בשירת החול והקודש בלדינו תוך דגש על הגיה נכונה, מלודיה, והכרת ההרמוניות והמקצבים הסגנוניים המאפיינים את מסורת הביצוע של הלדינו.

הסדנה פתוחה לכל המעוניין, לזמרים ולנגנים מקצועיים וחובבים. אין צורך בהשכלה מוזיקלית מוקדמת. בתום הסדנה נעלה מופע קצר המבוסס על השירים שהושמעו בסדנה.

אריאל לזרוס – מלחין,  גיטריסט, ומרצה המחבר בין שורשיו לבין אמירה אישית ועכשווית. הופיע כמלחין וכמבצע בפסטיבלים בינלאומיים בארה"ב, באירופה ובישראל.  אלבומו "קאפריצ'ו עברי", אשר יצא לאור בלייבל האירופאי Smoothfactor זכה לביקורות אוהדות. תכנית מוזיקלית המבוססת על האלבום הוזמנה בין היתר על ידי משרד החוץ הגרמני. "כתר-מלכות" – תכנית הלדינו והפיוט בעיבודו ויצירותיו הסימפוניות בוצעו על ידי  סימפונט רעננה והוזמנה כפרויקט חינוכי בקהילות יהודיות רבות. אריאל הוא דוקטורנט בקומפוזיציה באוניברסיטת בר-אילן, ובעל תואר M.A בקומפוזיציה ובגיטרה קלאסית מאוניברסיטת אוקלהומה סיטי, ארה"ב. כנכד לחזן אברהם בניסו מגיברלטר, הוא ממשיך את מורשתו ועוסק בחקר, בשימור ובהנגשת המנגינות של יהדות ספרד ופורטוגל. בין היתר הוא מרצה ומנחה הרכבי פיוט ולדינו במכללה האקדמית לחינוך גבעת וושינגטון ומשמש כראש תחום תאוריה בביה"ס הגבוה למוזיקה רימון.

פרטים והזמנות


הזמינו כעת

לרכישת כרטיסים: לאן 8780*  leaan.co.il    

כרטיס לקונצרט בודד: 40/50 ₪

כרטיס לערב: 90/75 ₪

ההשתתפות בסדנאות והאזנה להרצאות יום העיון – ללא תשלום

חנייה בתשלום, דרך שער 1 של קמפוס תל אביב, רח' קלאוזנר, רמת אביב, תל אביב