אי בתוך אי - מסע אל הקהילה היהודית בקובה [ננעלה]


מוצגת עד ה-1 בספטמבר, 2014
אוצר התערוכה: אלי אטיאס | אוצרת ראשית: אורית שחם-גובר
תערוכה בשיתוף ארגון JDOCU

התערוכה מוצגת בלובי, הכניסה חופשית

אנשי JDOCU נחתו בקובה בעצם הימים שבהם העולם ציין חמישים שנה למשבר הטילים שאיים על שלום העולם בשנת 1963, ושאחריו ננעלו השערים על קובה והזמן עמד בה מלכת. בליבו של האי המבודד מגלים הצלמים אי נוסף – קהילה יהודית קטנה, חמה ותומכת לחבריה, השותפה לאחריות היהודית באשר היא.

"אי בתוך אי" מספרת את סיפורה המיוחד של הקהילה היהודית המבודדת בקובה. מראשית המאה העשרים הייתה קובה למקום מפלט ליהודים שהגיעו אליה מאירופה ומהמזרח. תנועת ההגירה לאי הגיעה לשיאה במלחמת העולם השנייה, כשעשרות אלפים ביקשו מקלט לחופיה: נבנו בתי כנסת, בתי ספר, בתי קברות, ומוסדות קהילה שמשרתים את היהודים עד היום, גם אחרי שמרבית הקהילה נטשה את האי והיגרה לארצות הברית. אלה שנשארו בנו את זהותם באהבה גדולה למסורת ומתוך אחריות הדדית, ואנשי JDOCU מתעדים אותם כציבור, כקהילה, כמשפחות וכיחידים שקשרו את גורלם בגורל המקום והקהילה היהודית. בהסתכלם בעדשת המצלמה הם אומרים: אנו קובנים גאים. נשארנו באי המבודד כל השנים ותמיד שמרנו על מי שאנחנו, ועל העם היהודי.

Sepharadic Synagogue in Havana by Benny Levin

"והיו לטוטפות". בית הכנסת המרכזי, הוואנה. צילום: בני לוין 

JDOCU – הרעיון והקבוצה


בשנת 2011 התחילה קבוצת jdocu – פילנתרופים ישראלים שהם גם צלמים חובבים – במימושו של רעיון חדש בתחום הפילנתרופיה היהודית: להשתמש ביכולת לספר סיפור בתמונה על מנת לתעד את סיפורן של קהילות יהודיות ברחבי העולם, ולתרום את התמורה לעבודה. המטרה היתה כפולה: שיפור מקצועי בצילום ופיתוח פילנתרופיה ישראלית לטובת קהילות בארץ ובעולם.

מאז ועד היום תיעדה הקבוצה ארבע קהילות: הקהילה היהודית בגיאורגיה (גרוזיה), ומיד אחר כך – תיעוד חייהם של יוצאי הקהילה בישראל. שתי התערוכות בנושא זה – בבית התפוצות ובנמל תל אביב – התקבלו בהתלהבות רבה וגייסו כסף רב שהועבר לחברי הקהילה.

במקביל התחילו חברי הקבוצה לתעד את חייהם של יוצאי אתיופיה בישראל, חלקם יצאו למסע אל אתיופיה עצמה, שבה תיעדו את עלייתם ארצה של אחרוני הממתינים לעלייה באדיס אבבה.

בנובמבר 2012 יצאה הקבוצה לקובה ושבה ארצה עם התערוכה הייחודית "אי בתוך אי" – סיפורה המופלא של הקהילה הקטנה של יהודי קובה, ובאוקטובר 2013 קיימו חברי הקבוצה את מסעם האחרון, הפעם לליטא, לטביה ואסטוניה, אשר בהן חיו מאות אלפי יהודים לפני השואה, ותיעדו שם את הקהילות היהודיות החדשות שנובטות מתוך הקרקע החרבה.

חברי JDOCU שואפים להפוך את 'תיקון העולם' לחלק מהתרבות של ישראלים, בדרך של יצירה אמנותית, טיפוח הנתינה והאחריות ההדדית של העם היהודי. לשם מימוש החזון חברו לשותפות עם ארגון ה'ג'וינט' ועם בית התפוצות אשר מציג את עבודותיהם לציבור ומפיץ אותן בקהילות השונות.

The Gates to Eternal Life

בית החיים. הכניסה לבית העלמין היהודי בהוואנה. צילום: אמיר הלוי

דבר האוצר אלי אטיאס


‫לא תמיד, בחיי היום-יום, ניתן להעמיק ולחדור למרחב תרבותי, ובעיקר כשהשפה והחברה אינם מוכרים. אבל  חברות וחיבה יוצרות גישור שמאפשר לך לראות את הדברים אחרת ולהתחבר. מתוך הלא מוכר יוצא החיבור, אתה ניגש אל האחר, ולא מחפש מסתור. מפגש שכזה הוא ראשוני, כל נגיעה וכל צילום נעשה על לוח אלמולסיה שאף פעם לא נחשף קודם לאור. אתה מהלך בסביבה ומלקט את החדש, כשהנגיעה הופכת להיות העיקר ואתה מרגיש את השינוי שנוצר אצלך – ההבנה שראית משהו שונה מזה שציפית לו.

נפלה בחלקנו זכות גדולה לתעד קהילה ותרבות אחרת, ולעבד חומר אנושי לחומר גלם דיגיטלי שאצר את החוויות שצברנו.‬‬ ‫‫בכל פעם עברנו לעוד בית, לעוד משרד, ‫‫והושפענו מכל דבר חדש שסבב אותנו – מהשפה, מהאוכל, ובעיקר מהאהבה הפתאומית שעטפה אותנו כאילו היינו בני הבית והמשפחה עצמם. מצאנו חברה עם שורשים עמוקים, יציבים, קהילה שלא משחררת את העבר וחיה את ההווה.

Leisure in Red

פנאי באדום. הוואנה, משחקים ברחוב. צילום: אמיר הלוי

Brother. Reflection in a store window

האח. השתקפות, חלון ראווה, הואנה. צילום: אלי אטיאס

Reflections

השתקפות. רחוב בהוואנה. צילום: בני לוין

צלמי JDOCU


  • אלי אטיאס
  • בני לוין
  • עתליה כ"ץ
  • נפתלי (תלי) עידן
  • אמיר הלוי  
  • איציק גורן 
  • יוסי ביינארט
  • אליעזר יערי 
  • שי בייליס

אי בתוך אי – יומן מסע לקובה. תיאורו המפורט של אליעזר יערי