ארץ מול שמיים: הציור של לודוויג בלום (1891 – 1974), ציורים [ננעלה]

פתיחה: אוקטובר, 2009

אוצרת התערוכה: ד"ר דליה מנור

לודוויג בלום נודע בעיקר בזכות ציוריו מארץ הקודש. מבטים שונים על ירושלים והר הבית, מקומות קדושים, יהודים ונוצרים ונושאים בעלי אופי אקזוטי ופולקלורי. אולם בלום צייר גם את ארץ ישראל המתחדשת ואת פירות המפעל הציוני: קיבוצים ומושבות, עבודה עברית בפרדס ובלול, ועוד נופים ואתרים ברחבי הארץ מחניתה ועד אילת. הפתעה מיוחדת מזומנת למבקרים בתערוכה במספר ציורים מתל אביב. אמנם בלום ידוע במיוחד כצייר של ירושלים, אך הוא היה גם אחד המעטים שציירו את תל אביב בשנות העשרים. ציורים אלה, שצוירו בדייקנות תיעודית מציעים לנו מבט צבעוני על תל אביב של פעם שלא הכרנו באמנות הישראלית.

לודוויג בלום נולד ב 1891 ליד ברנו במוראביה, אז עדיין בתחומי האימפריה האוסטרו-הונגרית. הוא למד ציור אקדמי בווינה ובפראג ובשנת 1923 עלה לארץ והתיישב בירושלים. בלום הוקסם מן העיר, מן האור ומהנוף המדברי הנשקף לכיוון מזרח ואלה היו לנושאים שבהם שב וטיפל בציוריו לאורך חמישים שנות יצירה. עם בואו לארץ בלום הצטרף לקהילת האמנות הצומחת ביישוב העברי בארץ ישראל והשתתף בתערוכות "מגדל דוד" הנודעות. אך את עיקר תוצרי יצירתו הפנה אל קהל בחו"ל, רובו יהודי ובעיקר בארץ מוצאו, צ'כוסלובקיה. שם גם קיבל את ההזמנה החשובה של ציור פנורמה של ירושלים עבור מוזיאון קתולי בברנו – כ-8 מ' רוחבה. ה'מודל' אותו צייר בלום כהכנה לפנורמה הגדולה יוצג בתערוכה, כמו גם מספר ציורים שיושאלו מן המוזיאון היהודי בפראג ומעולם לא הוצגו בארץ.

התערוכה מלווה בספר מחקרי מהודר, בעברית ובאנגלית, הכולל תמונות ותצלומים ומאמר מקיף על חייו ויצירתו של האמן מאת חוקרת האמנות ואוצרת התערוכה ד"ר דליה מנור.

35 שנה אחרי מותו של האמן הירושלמי לודוויג בלום, ולמעלה מעשרים שנה לאחר תערוכתו האחרונה, תיפתח ב-1 באוקטובר במוזיאון בית התפוצות התערוכה "ארץ מול שמים: הציור של לודוויג בלום". בתערוכה יוצג מבחר מקיף מציוריו, בהם הידועים והמוכרים, וגם ציורים שלא נראו בציבור עשרות שנים ואף כאלה שמעולם לא הוצגו קודם בארץ, רובם מאוספים פרטיים.