בטבעת זו

(ננעלה)

פתיחה: 25 בפברואר, 2010

אוצרת התערוכה: רז סמירה

(התערוכה ננעלה ב- 30 ביולי 2010)

דרך האמנות הפלסטית העכשווית בוחנת התערוכה שינויים שחלו בטקס הנישואין בעשורים האחרונים.

טקס הנישואין היהודי מייצג יותר מכל טקס אחר את תעודת הזהות שלנו כלפני עצמנו וכלפי החברה בה אנו חיים. המגוון העצום של טקסי החתונה, המתקיימים אלה לצד אלה, משקף את מבנה החברה הישראלית כיום ומשפיע על עיצובה בדורות הבאים.

Azulai_2

מרדף. עבודה של שי אזולאי

התערוכה מציגה עבודות בציור, פיסול, צילום, וידיאו ומיצב. בתערוכה ישולבו גם קטעי וידאו של המבקרים.

דבר האוצרת:

החתונה היהודית היא טקס עתיק-יומין, שהשתמר על אף פגעי הזמן והתפוצה הרחבה של הקהילות היהודיות. בחתונתם מצהירים בני הזוג פומבית ואישית על כוונתם לחיות יחד, להקים בית ולהביא צאצאים. ואולם ההצהרה הזו, בדבר הדו־קיום הבין־אישי, היא גם הצהרה בדבר הדו־קיום השורר בין הפרטי לציבורי.

התערוכה "בטבעת זו" מציגה את הביטוי העכשווי של הטקס המסורתי, אשר מומחש ומשולב בביטויים של השקפת העולם האישית של האמנים או הזוגות הנשאים. נקודות המבט השונות שמציגים האמנים מושפעות מן המעבר מתפישה משפחתית-שבטית לתפישה אינדיבידואליסטית, המקנה לחתונה חותם אישי.

הבחירה בחתונה היהודית כנושא התערוכה מעלה לדיון סוגיות של טקסיות, חברה, שימור הסדר הקיים או בחינתו מחדש. יש שעולָה מן העבודות נימה מתריסה או אירונית, ויש שהן מביעות שמחה, הומור או געגוע.

ביצירותיהם מיטיבים האמנים לאבחן את משמעויות הטקס ואת השלכותיו על החברה ועל עצמם, חושפים את הפלורליזם הרווח כיום בתרבות היהודית בישראל המנסה לשמר את היסודות המסורתיים בתקופה של שינוי.

רק בשמחות!

רז סמירה

בין האמניות והאמנים המשתתפים: בלו-סימיון פיינרו, נלי אגסי, הילה קרבלניקוב, מירב הימן, שי אזולאי, דוד עדיקא, אלי פטל, רעות פרסטר, דפנה שפירא חסון ואחרים.

אולם התערוכות ע"ש ליידי שרה כהן. התערוכה תוצג עד ספטמבר 2010.

אתם חלק מהסיפור

בית התפוצות מזמין אתכם להיות חלק מהתערוכה, ומאוסף הסרטים של המוזיאון. שלחו אלינו קטעים מעניינים מסרטי החתונה שלכם, ואנו נשלב אותם בפעילות הנלווית של התערוכה. התערוכה עוסקת בהיבטים המסורתיים של מוסד הנישואין לצד אלו החדשניים ושוברי המסורת, הן מבחינה תכנית והן מבחינה ויזואלית, דרך עיניהם של אמנים עכשוויים.

אנו מחפשים קטעי סרטים מגוונים, כולל סרטי חתונה ישנים שצולמו בפורמטים שונים, שיציגו את עושר הביטויים של החתונה היהודית על גווניה. לצד התערוכה יקיים בית התפוצות כנסים והשתלמויות, בשילוב הקרנת סרטים והרצאות מפי דוברים מהשיח העכשווי. קטעים מעניינים, מצחיקים, מיוחדים ויוצאי דופן, מתוך סרטי הווידיאו אשר ישלחו לבית התפוצות ירכיבו סרט וידאו ייחודי המדגיש את השונה והדומה שבחתונות יהודיות. בתום תקופת ההצגה בבית התפוצות, תנדוד התערוכה ברחבי הארץ. בנוסף, הסרטים יתווספו לארכיון הסרטים של בית התפוצות ההולך ומתרחב.

את סרטי הווידאו, ישנים וחדשים, אנא שלחו לבית התפוצות בפורמט DVD או VHS. זכרו לצרף פרטים אישיים, סיפורים קטנים, שמות וכדומה, וגם אישור בכתב המתיר לבית התפוצות את השימוש בסרטים.

כתובת למשלוח:

בית התפוצות – מוזיאון העם היהודי

ת"ד 39359

תל אביב 6139202. לידי סימונה בנימיני [email protected]

המוזיאון שומר לעצמו את הזכות לבחור אילו מבין הסרטים וחומר התיעוד יוצגו, אם בכלל, כמו גם לערוך קטעים מתוך החומר המצולם.