ביבשה באוויר ובים - מח"ל בתש"ח [ננעלה]


(תצלום: ג'קי כהן, טייס מתנדב מדרום אפריקה, 1948. אוסף הצילומים של ארגון המח"ל הבין-לאומי)

אוצרת: שירה פרידמן

עיצוב: טחנה לעיצוב

פתיחה: יוני 2012

זה סיפורם של בני חיל בעלי חזון, אומץ ונחישות, אשר נענו לצו השעה ומקצוות תבל הגיעו לעזרת מדינת ישראל בחבלי לידתה.

התערוכה  "ביבשה באוויר ובים – מח"ל בתש"ח" היא מחווה למפעל העצום של אנשי המח"ל – מתנדבי חוץ לארץ – שהגיעו לישראל בתקופת מלחמת העצמאות, בשעתה הנזקקת ביותר. התערוכה חושפת את הסיפור ההרואי, הלא מוכר ומעורר ההשראה של אנשי המח"ל.

יותר מ- 4,500 אנשי מח"ל – מתנדבי חוץ לארץ, יהודים ושאינם יהודים, גברים ונשים, הגיעו לארץ בתקופת מלחמת העצמאות. הם הגיעו מ- 58 מדינות, מארה"ב, מדרום אפריקה, מקנדה ומאנגליה. היו גם מתנדבים מסין, מקניה ומתנדב אתיופי אחד ששמע על מלחמת העצמאות וחצה את המדבר כדי לבנות מדינה יהודית לאחר אלפיים שנה.

הלוחמים התנדבו למשימות המסוכנות ביותר, בין היתר בהברחת מטוסים, נשק, תחמושת, ואלפי ניצולי שואה אל המדינה שבדרך. רובם היו ותיקי מלחמת העולם השנייה בעלי נסיון צבאי רב, אשר הביא תועלת עצומה לצבא הישראלי שאך זה הוקם.

 אנשי מח"ל שירתו בהצטיינות בכל יחידות צה"ל, רבים מהם בתפקידי מפתח ופיקוד, וסייעו להניח את היסודות לצה"ל בעתיד. הם באו בתחושה חזקה של שליחות, גאווה וזכות ובידיעה שהם מסייעים להקים ולהגן על המולדת היהודית.

123 מתנדבי חוץ לארץ, בהם 119 גברים ו- 4 נשים, נהרגו במלחמת העצמאות [לחצו לרשימת הנופלים והנעדרים]

אחרי המלחמה חזרו רוב המתנדבים לארצות מוצאם, וכ- 500 התיישבו בארץ. גם היום נשמרת עדיין רוח מח"ל, ומדי שנה מגיעים מאות מתנדבים צעירים מכל רחבי העולם להתגייס לצה"ל ולשרת ביחידות מח"ל, לתקופה של 14 חודשים.

בתערוכה מוצגות יצירות אמנות מקוריות של נחום גוטמן, לודוויג בלום וארדין הלטר, דגמי מטוסים שיצר  אשר רוט, וכמו כן קטעים נבחרים מסרטים דוקומנטריים על המח"ל.

התערוכה מוצגת בתוך תצוגת הקבע של בית התפוצות בהמשך לשער "השיבה" אשר בקומה השלישית. מיקום התערוכה בתוך הסיפור המתמשך של העם היהודי מדגיש את חשיבות תרומתם של אנשי המח"ל ואת חלקם בהקמת מדינת ישראל.

התערוכה בשיתוף ארגון מח"ל עולמי.