ביתא ישראל – סיפורם של יהודי  אתיופיה [ננעלה]

הוצגה בשנת 1987

דבר האוצרת, נטליה ברגר: התערוכה מספרת את קורותיהם המופלאים של ביתא ישראל, קהילה שדבקה באמונתה היהודית במשך דורות, אף שהיתה מנותקת משאר הקהילות היהודיות בעולם עד לראשית המאה העשרים.

את עבודתי על התערוכה התחלתי ב- 1984, מיד לאחר "מבצע משה". באותה עת היה המחקר על תולדות ביתא ישראל בראשיתו. במהלך עבודתי נחשף בפני חומר שטרם ראה אור, כמו למשל יומניו של יעקב פייטלוביץ', שעל קיומם נודע לי מבני הקהילה. בספריות, בארכיונים ובאוספים פרטיים בישראל, באיטליה, באנגליה, בצרפת ובגרמניה נמצא חומר רב ערך שתרם להבנת צדדים בלתי ידועים של חיי הדת, התרבות החומרית ושל קשרי הקהילה עם יהדות העולם.

בחלקה הראשון של התערוכה מוצגות הגרסאות השונות על מוצאה של קהילת ביתא ישראל, ומתוארים תולדותיה, הרצופות מאבקים לשמירה על העצמאות והייחוד הדתי בתוך החברה האתיופית. החלק השני והמרכזי של התערוכה עוסק בחיי היום יום ובמנהגים הדתיים, במועדים ובטקסים הייחודיים, ובשינויים שחלו בעקבות יצירת הקשרים בין יהודי אתיופיה ויהדות המערב. חלקה השלישי והאחרון של התערוכה מוקדש למאבקם של יהודי אתיופיה להכרה בהם כביהודים לכל דבר, מאבק ששיאו ב"מבצע משה", מבצע ההצלה הדרמטי של אלפים מהם ב 1984, ולקשיי הקליטה של עולי אתיופיה בישראל.

מתוך אלפי הפריטים שנאספו, הכוללים חומר תיעודי וצילומי, מוצגים בתערוכה כ 300 תצלומים, וכן מסמכים וחפצים; חומר רב שלא נכלל בתערוכה העשיר את ארכיון בית התפוצות.

דורון בכר תיעד בשנים 1984-1986 את חיי ביתא ישראל באתיופיה ובישראל וליווה אותם בשלבי הקליטה השונים. חלק מתצלומים כלולים בתערוכה.

התערוכה הוכנה בשיתוף פעולה עם המוזיאון היהודי בניו יורק, והוצגה שם בחורף 1986-87.

תודות: ד"ר סטיב קפלן, מתאם המחקר על יהודי אתיופיה במכון בן צבי, היועץ המדעי של התערוכה שסייע בגיבוש תכניות התערוכה וליווה מקרוב את הכנתה; יצחק גרינפלד מהספריה המרכזית על שם סוראסקי באוניברסיטת תל אביב, שפתח בפנינו את עזבונו יקר המציאות של יעקב פייטלוביץ'; ג'וזפה וירבו מפירנצה, שהעמיד לרשותנו את אוסף התמונות העשיר שצילם אביו, קארלו אלברטו ויטרבו.

תודה מיוחדת נתונה ליונה בוגלה ז"ל על שליווה אותנו בעצתו הנבונה בכל שלבי העבודה על התערוכה.

פסלוני חרס שיצרו נשות ביתא ישראל, וולקה, שנות ה1960. באדיבות משפחת הראל, חיפה. צילום: יעקב בריל

פסלוני חרס שיצרו נשות ביתא ישראל, וולקה, שנות ה1960. באדיבות משפחת הראל, חיפה. צילום: יעקב בריל

ריקוד הקוצרים, קואוסיגיה 1937. צילום: קארלו אלברטו ויטרבו, פירנצה, איטליה

ריקוד הקוצרים, קואוסיגיה 1937. צילום: קארלו אלברטו ויטרבו, פירנצה, איטליה

קדרית מייצרת קדירת חרס, וולקה 1984. צילום: ג'ואן רות, ניו יורק

קדרית מייצרת קדירת חרס, וולקה 1984. צילום: ג'ואן רות, ניו יורק