דרייפוס - קורותיה של משפחה יהודית צרפתית [ננעלה]


התערוכה מביאה את סיפורה של משפחת דרייפוס למן שלהי המאה ה-19 ועד ימינו. סיפורו של הקצין היהודי הצרפתי שהואשם בבגידה אמנם ידוע לרבים, אך הסיפור האישי-משפחתי שנחבא מאחורי כותרות העיתונים ידוע למעטים.

אלפרד דרייפוס – קצין יהודי בצבא צרפת – היה אזרח שווה זכויות, פטריוט צרפתי נאמן. אולם מציאות חייו הציבה בפניו אתגרים שמעטים היו עומדים בהם. אתגרים שחייבו אותו ואת בני משפחתו להיאבק על מכלול שייכויותיו – כצרפתי וכיהודי. זהו סיפור הרואי על אדם שנאבק, כנגד כל הסיכויים, מול מערכת פוליטית ומשפטית מושחתת שהייתה זקוקה לסמל של בגידה, ולאחר שבחרה בו, סירבה להודות בטעותה. בהליך מזורז הוא הואשם, נשפט, נמצא אשם, ודינו נגזר להיכלא באי מרוחק בקצה העולם, שם סבל התעללות פיזית ונפשית.

Family Reunion in Carpentras

איחוד משפחתי בקרפנטרס. מימין: פול ואלאנברג, יוסף, פייר, מתייה, לוסי ז'אן והנרייט ואלאנברג, אחותו הבכורה של אלפרד, 1899 בקירוב, אוסף משפחת דרייפוס

אבל דרייפוס לא ויתר – הוא, אשתו לוסי, אחיו מתייה, וקבוצה גדולה של תומכים לא נחו ולא שקטו. הם נאבקו, זכו למשפט חוזר שבו דרייפוס נמצא שוב אשם, נכנעו לחנינה שאין בה זיכוי מחשש לחייו, והמשיכו את מאבקם עד לזיכוי המלא. כי הכי חשוב היה להוכיח שהוא לא בגד, שהיה ונשאר כפי שיצא לדרך – אדם יהודי שהוא גם פטריוט צרפתי גאה.

יחודה של התערוכה "דרייפוס – קורותיה של משפחה יהודית צרפתית" בכך שהיא מספרת את סיפורו של אלפרד דרייפוס מזווית של זהות יהודית, תוך שהיא מדגישה את הסיפור האישי, המשפחתי, ואת ההתמודדות שלו ושל כל מי שעמד לצדו עם דעת קהל עוינת ועם התפרצות של אנטישמיות מסוג חדש, פוליטית וגזענית. התערוכה עוקבת אחר סיפורה של משפחת דרייפוס החל מ"הפרשה" על מכלול שלביה ועד לזיכוי, מספרת על  תפקודם של בני המשפחה במלחמת העולם הראשונה ובמלחמת העולם השנייה, ופורשת יריעה שמגיעה עד ימינו. בשני מקומות בתערוכה נשזר הסיפור המשפחתי בסיפורם של היהודים בצרפת ובאופני השתלבותם בחברה ובתרבות הצרפתית – בין שתי מלחמות העולם ובעשורים שאחרי מלחמת העולם השנייה. בנקודות אלה בתערוכה נעשה מעין "זום אאוט" מהסיפור המשפחתי אל יוצרים, פילוסופים ואמנים יהודיים, שפעלו בצרפת בתקופות הללו וחלקם אף עמדו בקדמת התרבות הצרפתית.

dreyfus slider 1

שני הטקסים – ההשפלה והזיכוי – מתוך העתונות הצרפתית

התערוכה מסתיימת בסרט שעוסק בדרכים השונות שבהן צאצאיו של דרייפוס ויהודים אחרים בצרפת מנסים היום לממש את זהותם היהודית-צרפתית. כאן נסגר המעגל שהחל במאבקו של יחיד יהודי לממש את "צרפתיותו", אל המקום שבו מתמודדים צאצאיו עם מימוש יהדותם.

בתערוכה מוצגים פריטי מקור רבים שמעולם לא הוצגו בפני קהל ישראלי, במיוחד כאלה הקשורים לסיפור המשפחתי. למשל: התנ"ך האישי של לוסי; השטיח של דרייפוס בעבודת יד המתאר את שלושת הרגלים; ותמונות משפחתיות אותנטיות ונדירות באלבום המשפחתי המקורי. מוצגים אלה נתרמו לתערוכה על ידי יעל פרל רואיז, נינתו של דרייפוס, והמוזיאון היהודי בפאריס, והם מביאים עמם את הניחוח האישי, הנוגע ללב, של הסיפור המשפחתי.

התערוכה היא פרי יוזמה של יעל פרל רואיז, שהייתה הכוח המניע מאחורי יכולתנו לממשה. נחישותה להקים את התערוכה מזכירה במובנים רבים את נחישותו של הסבא-רבא שלה להיאבק על חפותו. אין מילים לתאר את החוב העצום שאנו חייבים לה, בלעדיה תערוכה זו לא הייתה קורמת עור וגידים.

פרטים נוספים


אוצרת ראשית: ד"ר אורית שחם גובר | אוצרת התערוכה: סימונה די נפי
תערוכה בשיתוף הספרייה הלאומית
פתיחה: 11 במרץ, 2014
נעילה: 1 בספטמבר, 2014

על התערוכה בתקשורת


תודתנו


Dreyfus-logos 2