לרכישת הקטלוג

הגוף החסר [ננעלה]

דימויי גוף בין יהדות לנצרות

פתיחה: 12 ביולי, 2012

אוצרת התערוכה: אירנה גורדון

[נעילה: ינואר 2013]

הגוף החסר – דימויי גוף בין יהדות לנצרות ביצירתם של שמונה אמנים ישראלים

אתי אברג'ל, לארי אברמסון, פסי גירש, משה גרשוני, ארז ישראלי, סיגלית לנדאו, מוטי מזרחי ומיכל נאמן

התערוכה מציעה התבוננות עכשווית ביצירתם של שמונה אמנים ישראלים, משנות השבעים ועד היום, ביחס לדימוי הגוף ודימוי האל – ההיפרדות ממנו, ההשתוקקות לו, החזרה אליו. התבוננות זו חושפת את הקשר המורכב, הביקורתי, המסרס והמפרה שבין המחשבה היהודית לנוצרית, קשר המצוי בלב העשייה האמנותית של האמנים המשתתפים. העבודות המוצגות מציפות את המתח שבין אי-חומריותו של האל בתפישה היהודית לבין גשמיותו בתפיסה הנוצרית, ומעלות אגב כך סוגיות אסתטיות ורעיוניות הנוגעות לשאלת הייצוג החזותי ומקומו בתרבות הישראלית.

התערוכה נולדה מתוך תובנה מתמשכת שלפיה הגוף באמנות הישראלית אינו דימוי הקיים כמובן מאליו, אלא לעולם חמקמק ומבקש הגדרה מחודשת. היא מציעה מפגש בין דורי ובין סגנוני בחלל אחד, וחושפת את הטלטלה המצויה בליבה של ההוויה הישראלית-חילונית, באמצעות התבוננות בארבעה עשורים של יצירה.

התערוכה "הגוף החסר" בבית התפוצות ממשיכה את העיסוק בדיאלוג שמקיימת האמנות הישראלית עם הזהות היהודית בהקשר המקומי והעכשווי. קדמו לה התערוכות "תיאטרון זהויות" (2009, אוצרת: אירנה גורדון), "בטבעת זו" (2010, אוצרת: רז סמירה) ו"אנדי וורהול ואמנים ישראליים מציגים: גיבורי תרבות יהודים" (2010, אוצרות: גאולה גולדברג ואירנה גורדון).

התערוכה מלווה בקטלוג בעברית ובאנגלית, שכולל תמונות מתוך התערוכה ומאמרים מאת ד"ר גדעון עפרת והאוצרת אירנה גורדון.

 

אוצרת: אירנה גורדון

מנהלת אגף תערוכות: סמדר קרן

התערוכה מוצגת באדיבות:

Aguda_logorosenstein_logo

rich_logodiamond_logo