חוטים של משי – סיפורה של יהדות בוכארה [ננעלה]

קהילה עתיקה על דרך המשי

פתיחה: 4 בינואר, 2013

התערוכה "חוטים של משי" מספרת על קהילה יהודית עתיקת יומין, היושבת על דרך המשי, שהגיעה להישגים כלכליים, תרבותיים ורוחניים יוצאי דופן. הקהילה מתגאה בהיסטוריה ענפה ורבת רושם, שיש הגורסים כי ראשיתה בעשרת השבטים ויש הסבורים כי מקורה בצאצאיהם של יהודי פרס. בתערוכה מוצגים פריטי אמנות ולבוש, חפצים, עבודות רקמה במחט וחוטי משי (סוזאני) ותכשיטים, תצלומים מאלבומים ותצלומים חדשים, מסמכים, תעודות וקטעי סרטים המתארים את המנהגים, הטקסים, האמונות, התרבות והכמיהות של חברי הקהילה הבוכארית הססגונית.

Bukhara_Suzani_2

סוזאני. נורתה, בוכארה, סוף המאה ה 19, באדיבות יצחק ודורה אברמוב, תל אביב. צלם: אלעד שריג

התערוכה מתחקה אחר החיים בקהילה הבוכארית בשני מישורים, המרחבי והאישי. המרחב בו התגבשה זהותם של בני הקהילה הוא מולדתם וארץ מגוריהם, מרחב זה מיוצג באמצעות פריטים הקשורים לחיים על דרך המשי ולחיי הקהילה היהודית כמיעוט. במישור האישי מתמקדת התערוכה באיחוד שבין האישה והאיש ובהקמתה של משפחה – היחידה המשמעותית ביותר בחיי הקהילה הבוכארית. פרק חשוב בתערוכה מוקדש לקשר בין בני הקהילה לבין ארץ-ישראל – מכמיהתם לציון ועד העלייה לרגל אליה, מהקמתה של השכונה הבוכארית המפוארת בירושלים בשלהי המאה ה-19 ועד לעלייה הגדולה לישראל עם נפילת מסך הברזל.

Bukhara_Talit_3

טלית. בוכארה, סוף המאה ה- 19. אוסף עליזה ושלמה מוסיוף, הרצליה. צלם: אלעד שריג

בשל הזיקה לציון, עלו רבים מבין יהודי בוכארה לארץ-ישראל מבחירה ורכושם עמם – אוצרות תרבות של ממש.
הקהילה השכילה לשמור על תצלומים, מסמכים וחפצים המהווים עדות לחייהם המרתקים של בני הקהילה בעבר; פריטים אשר ניכר בהם החיבור בין מזרח ומערב ומציגים תרבות מגוונת, והשפעות אמנותיות נרחבות. התערוכה מציגה אך חלק קטן מתוך שפע תרבותי אדיר, ומבקשת להראות כיצד המסורת שהתגבשה במשך מאות שנים עדיין מפעמת וחיה  בקהילה אף היום.

Bukhara_Farkhona_4

הכינוי "יהדות בוכארה" מתייחס לקהילות יהודים במרכז אסיה , אוזבקיסטן, טג'יקיסטן ותורכמניסטן של ימינו, ונגזר משמה של אמירות בוכארה, אשר שלטה באזור מן המאה ה-16 ועד ראשית המאה העשרים. תערוכה זו מלווה את קהילת יהדות בוכארה מראשיתה ועד ימינו, עת נותרו באזור מעט יהודים.
בתערוכה מוצגים גם מבחר תצלומים של הצלמים ציון עוזרי וניל פולברג, המתעדים את הקהילה הבוכארית בשנים האחרונות. כמו כן מוצגות עבודות אמנות של אמנים יוצאי בוכארה כמו רימה ארסלנוב וארתור יעקובוב.
התערוכה "חוטים של משי: סיפורה של יהדות בוכארה" היא יזמה משותפת של בית התפוצות וח"כ אמנון כהן, בן העדה הבוכארית.

אוצרות התערוכה: אורית אנגלברג ברעם ומרב בלס
יועצים אקדמיים: ד"ר זאב לוין, החוג ללימודי האסלאם והמזרח התיכון, האוניברסיטה העברית ירושלים;
אריאלה אמר, המרכז לאמנות יהודית, האוניברסיטה העברית ירושלים
מנהלת אגף התערוכות בבית התפוצות: סמדר קרן
מנהלת פרויקט התערוכה: מיכל הומינר
מעצב: אורי גלזר

תאריך נעילה: 25 ביוני, 2013