יהודי המאבק
התנועה היהודית הלאומית בברית המועצות, 1989-1967

פתיחה: 30 באוקטובר, 2007

נעילה: 10 בינואר 2008 

אוצרת התערוכה: רחל שנולד

 

"אני רוצה לחיות בישראל. זה חלומי, זו מטרת חיי… הניחו לי ללכת!"
(בוריס קוצ'ובייבסקי)

ב-30 באוקטובר 2007 נפתחה בבית התפוצות תערוכה היסטורית – "יהודי המאבק: התנועה היהודית הלאומית בברית המועצות, 1989-1967". ביוני 2007 ציין העולם היהודי מלאת 40 שנה למלחמת ששת הימים. ניצחון ישראל במלחמה ריגש רבים מיהודי ברית המועצות והצית מחדש את זיקתם לעם היהודי ולמורשתו, לציונות ולמדינת ישראל. יהודים אלה ראו את ישראל כביתם ובעלייה לישראל את מטרתם הלאומית. המאבק הנחוש שהחל אז בדרישה להתיר את העלייה לישראל הקיף גם את המאבק לקיומם של חיים יהודיים ופעילות תרבותית-יהודית בברה"מ.

התערוכה מקיפה את הפעילות היהודית הלאומית בברה"מ, ועוקבת אחר מאבקם של היהודים לעלייה למדינת ישראל, החל מפעילות של יחידים שקראו תגר על השלטונות הסובייטים ועד להתפרצות של גל גדול של מחאה, שהתפשט והיה לתנועה עממית רחבה וגלויה. התערוכה עוקבת אחר המאבק בשלטונות הסובייטים, ומתמקדת בפעילות ובדרכים שננקטו לשימור ולהגברת התודעה הלאומית יהודית בקרב יהודי ברית המועצות.

כן מציגה התערוכה את התמיכה הבינלאומית במאבקם של יהודי ברית המועצות, שהסעיר את דעת הקהל בישראל, בעולם היהודי והלא-יהודי. רבים לקחו חלק במאבק הבינלאומי למען יהודי ברית המועצות; הם הביעו מחאתם נגד המדיניות הסובייטית וראו בה הפרה בוטה של זכויות האדם, של חופש ההגירה, של שימור תרבותם, שפתם ומורשתם וחופש הדת של יהודי ברית המועצות. הפעילות הציבורית החשובה למען יהודי ברית המועצות מהווה דוגמא מאלפת לסולידריות יהודית כלל עולמית, שהובילה לחיזוק זיקתם ותחושת השתייכותם של יהודי העולם לעם היהודי. הפרק המסיים את התערוכה הוא האקסודוס, נפילת מסך הברזל ופתיחת שעריה של ברית המועצות להגירת היהודים.

בתערוכה תצלומים, כרזות, מסמכים ופרסומים – בין היתר מפרסומי ה"סמיזדט" (הוצאות עצמיות מחתרתיות); פריטים מקוריים ונדירים; יצירות אמנות, קטעי מוסיקה וסרטים שצולמו, בין היתר, בידי פעילים בברית המועצות.

struggle_7

struggle_6

struggle_5

struggle_4

struggle_3

struggle_2