אנג'לה לינקושקה: לחלום באנגלית – דיוקנאות ממלבורן היהודית 1986 – 2006

הוצגה בשנת 2006 

LYNKUSHKA

27.3.07 – 31.7.07

התערוכה הוצגה בשיתוף עם המוזיאון היהודי של אוסטרליה במלבורן, ומספרת סיפור אוסטרלי ייחודי של הגירה, התיישבות, ושינוי, סיפור של קהילה חיונית ומשגשגת על אנשיה. בתערוכה שלוש סדרות צילומיות, המייצגות שלושה היבטים אופייניים של יהדות מלבורן.

 

המשכיות ושינוי: קהילת מלבורן, 1989 – 2006

שתי סדרות תצלומים המשלימות זו את זו: תצלומי שחור / לבן מתוך הסדרה "קהילה", שנוצרה בשנים 1988 – 1990, וסדרת דיוקנאות צבע גדולים, שנוצרה בשלהי 2006 במיוחד עבור התערוכה.

הסדרה הראשונה מבטאת את שאיפתה של לינקושקה לתעד פנים שונות של הקהילה היהודית במלבורן בתקופה שהתחוללה בה תמורה מהירה. האמנית מתמקדת בבני אדם מן השורה, החיים ועובדים בתוך ההקשר האוסטרלי הייחודי וכן בדמויות מוכרות יותר – אמנים, שחקנים, בעלי מקצועות חופשיים ידועים בציבור ודור צעיר של פעילים פוליטיים ואינטלקטואלים. הדיוקנאות מ-2006 מציגים ששה מבני הדור הצעיר של הקהילה.

? פליקס טושינסקי – מארג של זיכרון, 1999 –  2002

סדרת תצלומים המספרת את סיפורו של פליקס טושינסקי, ניצול שואה שהיגר לאוסטרליה בגיל 26. טושינסקי, בשנות ה-80 לחייו, איבד את נעוריו במחנות הריכוז. את זיכרונותיו הוא מתרגם לאמנות.

בסדרת תצלומים זו באה לידי ביטוי העוצמה הרוחנית של אדם יוצא דופן באמצעות אמנותו –  עדות לחיוניותה של הקהילה היהודית ולהתחדשות התרבות היהודית באוסטרליה אחרי השואה.

? בית הכנסת הישן במזרח מלבורן, 2005

סדרת תצלומים המתעדת את בית הכנסת הוותיק ביותר הפועל בוויקטוריה –  מהיפים באוסטרליה. בית הכנסת נוסד בימי הבהלה לזהב בשנות ה-50' של המאה ה-19. הבניין הנוכחי נחנך בשנת 1877 וחודש לאחרונה. הוא נקרא כיום "בית הכנסת העירוני של מלבורן", והוכר כאתר היסטורי המיועד לשימוש.

התצלומים של לינקושקה מציגים את האדריכלות הקולוניאלית של בית הכנסת, לצד עדויות לחיי קהילת המהגרים שהתרכזה סביבו.

אוצרת התערוכה ועורכת הקטלוג: הלן פריימן, מלבורן

אוצרת מתאמת בבית התפוצות: גאולה גולדברג

 

התערוכה בבית התפוצות והקטלוג התאפשרו בנדיבות קרן גנדל, אוסטרליה