עדכונים מיולי 2015:


עם הוצאת ספר התורה השרוף מהקומה לצורך שימור וטיפול, התפנה קיר שלם בתערוכה "מזל וברכה". על הקיר ומולו מוצגות שתי עבודות חדשות של האמנית אסתר נאור, אשר ממשיכות ומעמיקות את העיסוק במיתוסים ואמונות תפלות. בעבודה משהו עלול להתרחש בכל רגע, 2014 שאבה האמנית את השראתה מטקס הקריאה בקפה, אליו היא מתייחסת באופן דו משמעי כאל טקס המתיימר להקנות שליטה כלשהי במציאות שלא ניתנת לשליטה, שכן היא בוחרת להתרכז בתפל, בצלוחית עם שאריות הקפה, ולא בספל שהוא העיקר המכיל בתוכו את ה"מסרים". בעבודה דור הולך ודור בא 4, 2015 מציגה נאור מחרוזת תפילה עצומת ממדים (מסבחה) בצבע טורקיז, צבע בעל סגולות הגנה מרוחות ושדים.

בעבודותיה אלו קושרת נאור זיכרונות ילדות, שאלות על הגירה, זהות ושייכות, מיתוסים ואמונות תפלות.

NAOR1

אסתר נאור, משהו עלול להתרחש בכל רגע, 2014, הדפסה דיגיטלית ומסגרת דיאסק, 12 צילומים (צילום: ברק ברינקר)

Turquoise

אסתר נאור, דור הולך ודור בא 4, 2015 (צילום: ברק ברינקר)

אסתר נאור, משהו עלול להתרחש בכל רגע, 2014, הדפסה דיגיטלית ומסגרת דיאסק 40X40 ס"מ (כל יחידה), 12 צילומים.

אסתר נאור, משהו עלול להתרחש בכל רגע, 2014 (צילום: ברק ברינקר)

"מזל וברכה", מיתוסים ואמונות טפלות באמנות ישראלית עכשווית [ננעלה]


 פתיחה: 25 ביולי, 2014

נעילה: 9 בדצמבר 2015

אוצרת ראשית: ד"ר אורית שחם גובר | אוצרת התערוכה: כרמית בלומנזון

על התערוכה

חמסה התלויה בבית, חוט אדום הנכרך מסביב ליד, קמע שמונח בתיק, מי שתייה בעלי סגולות רוחניות, תמונות של רבנים וגדולי תורה או אמירות כמו: "טפו טפו", "מלח מים" וכניסה לחדר ברגל ימין בלבד – התערוכה בוחנת מיתוסים ואמונות טפלות בעולם היהודי אל מול ביטויים באמנות ישראלית עכשווית.

בתערוכה מוצגות עבודות אמנות שיצרו במיוחד עבורה אמנים מגוונים. כמו כן יוצגו בתערוכה פריטים מתוך אוסף משפחת גרוס ויוקרן סרט הווידיאו "פרטים כמוסים" – אלמנטים מהעבודות וסקיצות של האמנים המציגים בה, והצצה לעוד אפשרויות וגישות הקשורות לנושאי התערוכה ולעולמות התוכן שלה.

בית התפוצות המתחדש

התערוכה "מזל וברכה" היא חלק מתהליכי שינוי והתחדשות שבית התפוצות עובר בשנה האחרונה. היא פותחת צוהר לאמנות הישראלית העכשווית, באופן המרחיב ומעמיק את הראיה המסורתית ומאפשר עוד רובדי משמעות, עניין והשקה עם התרבות היהודית והישראלית העשירה והמורכבת. בתערוכה יוצגו עבודות אמנות יחד עם חפצים טקסיים בעלי מטען ואמונה המשמשים את בעליהם כמעניקי מעטפת הגנה יום יומית".

ייחודה של התערוכה גם במיקומה הפיזי, בחלל "שער האמונה" שבתצוגת הקבע הנוכחית של בית התפוצות. דגמי בתי הכנסת הזכורים לטוב, שאיכלסו חלל זה במשך 35 שנים, הועברו ממנו ויוצגו באגף החדש והראשון של תצוגת הקבע החדשה של מוזיאון העם היהודי – היכל בתי הכנסת. בתוך הריק שנוצר נכנסת התערוכה "מזל וברכה" ומנהלת דיאלוג חדש עם המושגים אמונה (עממית וגבוהה), אמנות ויצירה. בכך היא מייצגת את התהליך הכולל שבית התפוצות עובר – מישן לחדש, מאז להיום, מקבוע למשתנה, מדרך אחת לפלורליות של קולות וגוונים בקרב העם היהודי. וכל זאת תוך דיאלוג מתמיד עם הסיפור היהודי הייחודי והמתמשך על רבדיו המגוונים והמרהיבים.

האמניות והאמנים המציגים:

שי אזולאי, אסתר נאור, דגנית ברסט, גרי גולדשטיין, יאיר גרבוז, יוסף-ז'וזף דדון, רפאת חאטב, נורית ירדן, "לרווה" (מאיה אטון ומיטל כץ מינרבו), אסי משולם, רוית משלי, אבי סבח, שוני ריבנאי, חן שיש

"פרטים כמוסים": פרטים מעבודות האמנים המציגים בתערוכה. עריכה: כרמית בלומנזון וברק ברינקר

שיכחון מועד ב', 2013. יאיר גרבוז

שיכחון מועד ב', 2013. יאיר גרבוז (צילום: ברק ברינקר)

חתול. מתוך הסדרה "המתרחצים", 1990. דגנית ברסט.

חתול. מתוך הסדרה "המתרחצים", 1990. דגנית ברסט (צילום: דגנית ברסט)

_TNB4937

התערוכה "מזל וברכה" – מראה כללי (צילום: ברק ברינקר)

תמונות צדיקים ורבנים, 2014. יוסף-ז'וזף דדון

תמונות צדיקים ורבנים, 2014. יוסף-ז'וזף דדון (צילום: ברק ברינקר)

לוכדי חלומות ומה שמעבר, 2014. רפאת חאטב

לוכדי חלומות ומה שמעבר, 2014. רפאת חאטב (צילום: ברק ברינקר)

בעל הברכה, 2014. אסי משולם

בעל הברכה, 2014. אסי משולם (צילום: ברק ברינקר)

אובייקטים (קמעות), 1990 - 2014. גרי גולדשטיין

אובייקטים (קמעות), 1990 – 2014. גרי גולדשטיין (צילום: ברק ברינקר)