מיהו האחר?


תערוכת המגמות – אמנות חזותית תשע"ד

פתיחה: 24 ביולי 2014

נעילה: 20 באוגוסט 2014

אוצרת: ד"ר סיגל ברקאי

החברה הישראלית מורכבת מזהויות תרבותיות מגוונות. מזרחים ואשכנזים, ערבים ויהודים, חילונים ודתיים, ותיקים ועולים, תושבי הפריפריה וילדי המרכז. הכל מהווים "אחרים" אלה לאלה. הנושא השנתי במשרד החינוך, "האחר הוא אני", מזמן שאלות מהותיות בדבר בזהות העצמית והקולקטיבית ומפנה זרקור לזהות האישית של התלמיד/ה.

יצירה של סתיו בוזגלו

יצירה של סתיו בוזגלו

WHO IS THE OTHER1

יצירה של יובל נאה

יצירה של רזיאל אזואלוס

יצירה של רזיאל אזואלוס

אף אחד/אף אחת לא רוצה להיות אחר/ת

בפועל, יש בכל אחד מאתנו צדדים של "מרכז" וצדדים של "שוליוּת" או "אחרוּת". תחושת האחר משתנה על פי הקשר, זמן, מקום וקבוצת התייחסות. הנטייה האנושית היא לפתח את העצמי על סמך השוואה עם מי שאינו אני, לכן כולנו נחפש את האחר שמולנו ונבנה את זהותנו כניגוד לו. גישה זו מחזקת את הדיכוטומיות, הסטריאוטיפיות והקיצוניות. דווקא המקום הכואב של האחר מאפשר הבנה והזדהות, בתנאי שכל אחד מאתנו יתחבר ל"אחר" שבתוכו. מחד, השאיפה היא תמיד להיות כמו כולם; מאידך, בני נוער מחפשים את ה"אחרוּת" ואת הייחוד של עצמם. סוגיות אלה ואחרות עולות ביצירות האמנות שמוצגות בתערוכה.

תלמידות ותלמידים המציגים בתערוכה (לפי סדר א-ב)

  • ניצן אבן רם מביה"ס קשת, ירושלים
  • רזיאל אזואלוס מביה"ס העמק המערבי, קיבוץ יפעת
  • דניאל איטח ממקיף ט', ראשון לציון
  • אימן אלגרגאווי משגב שלום, רהט
  • אסמא אלגרגאווי משגב שלום, רהט
  • עדן אליאל מביה"ס ליידי דייוויס, תל אביב
  • סתיו בוזגלו מביה"ס רמון, הוד השרון
  • גוני בלייכר מבית אקשטיין, גבעתיים
  • מעיין בן עמרם מתיכון קלעי, גבעתיים
  • מילי גובשטיין מביה"ס קשת, ירושלים
  • עלמה גרין מביה"ס אשל הנשיא
  • חן דדון מביה"ס זיו, ירושלים
  • ליאור דופרה מביה"ס זיו, ירושלים
  • אמילי דיב ממוזיאון ישראל
  • סתיו הרץ מעירוני ה', תל אביב
  • ליהיא וייס מאולפנא לאמנויות, ירושלים
  • שרון טוט מביה"ס העמק המערבי, קיבוץ יפעת
  • ליהי ינקוביץ מביה"ס ליידי דייוויס, תל אביב
  • נעמי לאופרסווילר ממוזיאון ישראל
  • איה ליאני מעירוני ה', תל אביב

 

  • ליי למפה מעירוני ה', תל אביב
  • שרה לרנר מביה"ס דנמרק, ירושלים
  • זוהר מאור מביה"ס גולדה, פתח-תקוה
  • יובל נאה מביה"ס תלמה ילין, גבעתיים
  • טל ניר ממוזיאון ישראל
  • רותם סוויסה מעין כרם
  • אולה סורקין מעירוני ה', חיפה
  • אור עמית מביה"ס רמון, הוד השרון
  • דריה פרירוב מביה"ס גולדה, פתח-תקוה
  • סבטה קולישוב מביה"ס מוזות, יפו
  • ניקה קיל מביה"ס העמק המערבי, קיבוץ יפעת
  • סיוון קניס מביה"ס זיו, ירושלים
  • נעה קרן מביה"ס העמק המערבי, קיבוץ יפעת
  • דימה ראובינוב מבית אקשטיין, גבעתיים
  • ימית ראפיזאדה מביה"ס אוסטרובסקי, רעננה
  • שני רועה מביה"ס תלמה ילין, גבעתיים
  • אלירן רפאלוף מעירוני א', אשקלון
  • עמית שירי מביה"ס אשל הנשיא
  • עמר תשובה מביה"ס ליידי דייוויס, תל אביב