מוזיאון העם היהודי בבית התפוצות ומוזיאון ההנצחה והזיכרון לקורבנות הדיכוי הפוליטי והטוטליטריזם "אלז'יר" (קזחסטן), מזמינים אתכם למפגש ייחודי בנושא:

גורל היהודים בברית המועצות במהלך הטרור הגדול: מחנה א.ל.ז'.י.ר

יום חמישי, 31 באוקטובר בשעה 19:00

בתוכנית:

  • 17:45: סיור במוזיאון (יש להירשם מראש)
  • 19:00 פתיחה
  • דבר נציגי מוזיאון ההנצחה והזיכרון לקורבנות הדיכוי הפוליטי והטוטאליטריזם "אלז'יר" (קזחסטן)
  • הקרנת הסרט התיעודי "קור האימים של מחנה אלז'יר" (18 דקות)
  • דבר צאצאי האסירות
  • בית התפוצות מציג: סיפורי הביוגרפיה של משפחות האסירות במאגר הסיפורים (בשיתוף פעולה עם תוכנית הקשר הרב דורי)

בשעה 17:45, לפני האירוע, יתקיים סיור במוזיאון. על המעוניינים להירשם מראש.

מוזיאון "א.ל.ז'.י.ר" (ראשי תיבות ברוסית של "מחנה אקמולינסקי לנשות הבוגדים במולדת") הוא מוזיאון ייחודי שמוקדש לזכרן של הנשים שבעליהן נורו למוות בטיהורים בתקופתו של סטלין בברית המועצות.

נשותיהם של אלה שכונו הבוגדים במולדת נשלחו למחנות עבודה (חלק ממערכת הגולאגים) לתקופה של חמש עד שמונה שנים, וילדיהן נשלחו לבתי ילדים. במחנה אקמולינסקי עברו כ-18 אלף נשים מלאומים שונים ומשכבות חברתיות שונות. חלקן היו יהודיות, ביניהן היו לידיה פרנקל, הרופאה סופיה זילברגר, קלרה ברון ואמה ריינר.

בשנת 1938 הגיע למחנה משלוח האסירות הראשון. 24 נשים, חלקן בהריון, חלקן עם ילדיהן הקטנים. כאן התחיל הגיהינום. אקמולינסקי היה המחנה היחיד שאוכלוסייתו נשים בלבד. יום העבודה התחיל מוקדם: מסדר בוקר ומיד לאחריו עבודת פרך בקציר ובייצור לבנים.

הנשים המבוגרות שלא יכלו לעסוק בעבודה פיזית קשה עסקו בתפירה. אם לא עמדו בדרישה, נענשו בשיטות שונות: מניעת אוכל, מניעת משלוחים ומכתבים. משנת 1939 התחילו ליישם מדיניות עבודה לפי מקצוע. הביקוש הגבוה ביותר היה לרופאים. בעלי ההשכלה ההומנית היו בבעיה שכן לא התאימו לעבודות הדרושות.

בקזחסטן הכריזו על ה-31 במאי כיום הזיכרון הרשמי לדיכוי ולקורבנותיו. מדי שנה ביום זה צאצאיהן של האסירות מגיעים למוזיאון. חלקם יהיו אורחי המפגש שלנו ויחלקו איתנו את זיכרונותיהם. הקולגות ממוזיאון "א.ל.ז'.י.ר" יספרו על פעילותו ובתוך כך יוקרן הסרט התיעודי "קור האימים של "א.ל.ז'.י.ר".

הכניסה חופשית בהרשמה מראש:


האירוע יתקיים בשפה הרוסית

נא להירשם מראש:

רימה אוסמנוב

[email protected]

052-6130513

03-7457808

03-7457806