משחק חייהם [ננעלה]
ספורטאים יהודים עד 1948
פתיחה: 15 בינואר, 2012
אוצרות התערוכה: עדי רובינשטיין | יעל זאבי
מעצבת התערוכה: יעל זאבי
[נעילה: יוני 2012]

משחק חייהם: הישגים ברוח ובספורט, ספורטאים יהודים עד 1948

במשך שנים היו יהודים ממובילי הספורט העולמי לענפיו. הם שלטו בזירת האִגרוף, פיתחו ומיסדו שיטה במשחק הכדורגל וזכו בפרסי נובל לצד זכייתם במדליות אולימפיות. מיתוס היהודי החלש לא דבק בהם. הסיפור אשר במרכזה של התערוכה "משחק חייהם", שתיפתח בבית התפוצות ב- 15 בינואר 2012, מציג לראשונה ספורטאים יהודים אשר הצטיינו במגרשי הספורט ופרצו דרך גם בתחומי הרוח. זהו סיפור אמיתי של כוח ושל יכולת, של הישגים ראויים להערצה ושל נחישות המעוררת השתאות.

Game_Mendoza_2

דניאל מנדוזה, 1789. המוזיאון היהודי בלונדון

התערוכה מציגה דיוקנאות של אנשי ספורט יהודים מארצות הברית ועד תוניסיה, מדרום אפריקה ועד ברזיל, אשר פעלו ברמה העולמית עד שנת 1948. היו אלה אנשים מצוינים, פורצי דרך שביקשו להצליח בכל מחיר. הם העפילו לפסגה ולא אחת התרסקו. יהדותם של אחדים מהם ליוותה אותם בכל אשר פנו, אך בראש ובראשונה הם היו ספורטאים בין ספורטאים. חלקם היו נערצים וחלקם היו שנואים וזכו לקיתונות של בוז. כך או כך, כישרונם, מסירותם ונחישותם עשו אותם לאנשים יוצאי דופן, שהישגיהם תרמו בין היתר גם לעיצוב דמותו של היהודי בעולם.

"לתערוכה נבחרו אנשי ספורט יהודים אשר פעלו ברמה העולמית, שהיהדות הייתה חלק משמעותי בחייהם ואשר זכו להישגים מרשימים נוסף על פעילותם הספורטיבית. הבחירה בספורטאים ובגופים המוצגים בתערוכה, נעשתה בקפידה רבה. סיפורם של אלה אשר נבחרו משרטטים את סיפורו של העם היהודי בדרך שונה ומפתיעה," מציינים אוצרי התערוכה.

בתערוכה "משחק חייהם" יוצגו סיפוריהם של ספורטאים יהודים שהיו פורצי דרך בתחום הספורט והרוח, ביניהם:
נילס בוהר, כדורגלן זוכה פרס נובל לפיזיקה בשנת 1922
דניאל מנדוזה, אשר נחשב לאבי "האיגרוף המדעי". מנדוזה הכניס את השימוש בכפפות האיגרוף, מחבר הספר "אומנות האיגרוף", ונחשב ליהודי הראשון שהוזמן לפגוש במלך אנגליה, ג'ורג' השלישי
בני לאונרד (בנג'מין ליינר), שנחשב בעיני רבים למתאגרף היהודי הגדול בכל הזמנים, וגם תרם למפעל הציוני בארץ ישראל ולמכבייה
אלפרד האיוש-גוטמן, השחיין היהודי הראשון שזכה במדליית זהב באולימפיאדה שהתקיימה ב-1896. האיוש-גוטמן שהיה לאדריכל, עיצב את הבריכה האולימפית הראשונה שמהווה – עד היום – מודל לבריכות האולימפיות המודרניות.
אייב שפרשטיין, שחקן ומאמן, האיש שיסד את קבוצת "הארלם גלובטרוטרס"
סידני פרנקלין, המטאדור היהודי הראשון, חברו הקרוב של ארנסט המינגוויי
האנק גרינברג, שחקן בייסבול אגדי
הלנה מאייר, סייפת, ייצגה את גרמניה באולימפיאדת ברלין ב-1936.
ויקטור (יאנג) פרץ, יליד תוניס, מתאגרף מוביל בצרפת ובאירופה. מותו של פרץ היה הירואי: במהלך מצעד המוות הוא ניסה להעביר מזון לחבריו, אך נורה בידי החיילים הנאצים.
צ'יבי בראון, כדורגלן הונגרי, גיבורו של ספר הילדים "צ'יבי" מאת בלא סנש (אביה של חנה סנש). הספר ראה אור בשנת 1919 ותורגם לעברית על ידי אביגדור המאירי.

יוזם ואוצר: עדי רובינשטיין
אוצרת ומעצבת: יעל זאבי
מנהלת אגף תערוכות: סמדר קרן
מפיק ועוזר לאוצרים: ערן ליטוין
תכנון והפקה: מארידאדי עיצובים – יעל זאבי

במסגרת התערוכה יתקיים בבית התפוצות ביום שני, 16 בינואר 2012, יום עיון שיעסוק בנושא "ספורט יהודי בגרמניה", ביוזמתו של פרופ' משה צימרמן מהמרכז להיסטוריה גרמנית ע"ש ריכארד קבנר באוניברסיטה העברית בירושלים.

התערוכה מתאפשרת בתמיכתם הנדיבה של קרן רנה וסוזן ברגינסקי, שוויץ, אגודת ידידי בית התפוצות,
פורום תרבות אוסטריה – תל אביב, וילהלם רוזנשטיין בע"מ, שגרירות הרפובליקה הגרמנית – תל אביב,
סטיב גרינברג, ארה"ב, רדיו תל אביב ורדיו חיפה.

נעילה: 4 ביוני, 2012.