(לונדון, 1900. באדיבות ספריית הקונגרס וושינגטון)

"לונדון היא בבל המודרנית" (בנימין ד'יזרעאלי, ראש ממשלת בריטניה, 1847)

עם הפנים צפונה ומערבה - מאיסט אנד לגולדרס גרין


בקיץ 2013 נפתחה במוזיאון היהודי בלונדון התערוכה "איימי ויינהאוס – דיוקן משפחתי". התערוכה הוצגה ב- 2014 בבית התפוצות (ננעלה ביוני 2015).

אלכס ויינהאוס, אחיה של איימי, ביקש ליצור תערוכה שמתמקדת בשורשיה היהודיים של אחותו, בחיי משפחתם, בילדותם ובראשית הקריירה שלה. "התערוכה הזאת," כתב אלכס, "לא באמת היתה על אחותי, כי כדי להבין ולהכיר אותה, צריך להבין מאיפה באה ומה הניע אותה."

לשם כך יש ללכת אחורה, אל אנגליה הוויקטוריאנית ואל המשפחה היהודית הצעירה שיורדת בצרורות דלים ובכיסים ריקים מספינת המהגרים שהגיעה מרוסיה, וחייבת ללמוד מהר לשרוד בארץ החדשה; אחורה אל האיסט-אנד היהודי השוקק חיים ותקווה שכאן סוף-סוף יימצאו הביטחון והשגשוג; אחורה אל סאות'גייט, מקום בו התקווה סוף-סוף מומשה, וכעת הוא ביתם של המהגרים-לשעבר, התורמים לעיצוב דמותה של הארץ שהציעה להם מקלט מאה שנים קודם לכן.

החלום על חיים טובים יותר הביא בסוף המאה ה-19 להגירת מיליוני יהודים ממזרח אירופה לעולם החדש. לונדון, שבמקרים רבים הייתה התחנה האחרונה לפני היעד הנכסף, שימשה מקלט לקבוצות מהגרים שלא המשיכו הלאה. מהגרים אלה, שהתיישבו ב"איסט אנד" של לונדון, הבחינו עצמם מן הקהילה היהודית-ספרדית הוותיקה, וביקשו לשחזר בלונדון את אורח חייהם הקודם.

רחוב וייטצ'אפל, "השטעטל של לונדון", היה התחנה הראשונה של המהגרים ממזרח אירופה. הם חיו שם בעוני ובצפיפות וחלמו לעבור לצפון העיר ולמערבה, אך בינתיים הקימו מערכות חינוך, מוסדות דת וצדקה וארגוני עובדים. רבים מהם היו סוחרים זעירים או פועלי טקסטיל. בין המהגרים והפליטים שנסחפו אל אזור זה של לונדון היו גם לא מעט אנשי רוח ומהפכנים יהודיים. הם כתבו קונטרסים, הוציאו כתבי עת ספרותיים והשתתפו באספות רדיקליות.

בתערוכה, המוצגת בלובי של בית התפוצות, מבחר תצלומים מאוספי בית התפוצות ומאוספים אחרים.

LONDON

רחוב ריג'נט, 1900. ארכיון בישופסגייט

LONDON WOMAN1

אישה מוכרת דגים מחבית, 1910 בקירוב. ספריית הקונגרס וושינגטון

אוצרים: אביחי הלפרין ואסף גלאי
פתיחה: 7 באוקטובר, 2014
נעילה: 1 במרס, 2016