שפות האתר
שפות נוספות

פה-לין

1000 שנות היסטוריה של יהודי פולין
פתיחה: דצמבר 04, 2007
אוצרות התערוכה: אגניישקה רודז'ינסקה וקינגה דודה סובסטנטיב
[נעילה: מרס 2008]

תערוכת מולטימדיה המציגה 1000 שנות היסטוריה של יהודים על אדמת פולין. הסיפור מסופר באמצעות שבעה סרטים החופפים לשבע הגלריות העתידות להיפתח במוזיאון להיסטוריה של יהודי פולין ההולך ומוקם בוורשה. כל סרט עוסק בתקופה היסטורית אחרת, וצפייה בכל הסרטים מהווה מעין "מסע בזמן" — מימי הביניים ועד ימינו.

המבקרים בתערוכה הווירטואלית מוזמנים לצאת למסע בהיסטוריה של יהודי פולין, אם בהדרכתם של היסטוריונים ומומחים האחראים לגלריות המתוכננות או למסע דמיוני בעזרתן של דמויות מונפשות באנימציה. כך, באמצעות שילוב של נרטיב היסטורי עם איקונוגרפיה עשירה, פרי יצירתם של אמני הנפשה מודרניים, מועבר מסר מסקרן ומעורר-מחשבה.

סיפור היסטורי הוא לא רק סיפור על העבר. דווקא בתערוכה זו מיוחדת חשיבות רבה ל"כאן ועכשיו". לאור זאת, זירת ההתרחשות המרכזית בתערוכה היא "פורום הוויכוח" — חלל ובו מפגש לדיונים; פורום להרהור ולמחשבה על הרלוונטיות של ההיסטוריה בעת הזו ועל משמעותה לכל אחד מאיתנו.

כאמור, המומחים האחראים להקמתן של שבע הגלריות מספקים את הנרטיב לסרטים:

1. "מפגשים ראשונים והתיישבות ראשונה" – מנחה: פרופ' חנה זארמסקה, (המכון להיסטוריה, האקדמיה למדעים של פולין).
2. "גן העדן היהודי"( (Paradisus Judaeorum – מנחה: ד"ר אדם טלר, (אוניברסיטת חיפה)
3. "אל תוך הארץ" – מנחה: ד"ר אדם טלר, (אוניברסיטת חיפה)
4. "מפגשים עם המודרניות" – ד"ר מרצ'ין וודז'ינסקי, (אוניברסיטת וורוצלב)
5. "רחוב – פולין בין שתי המלחמות" – מנחה: יז'י הלברשטאדט, (מנהל המוזיאון לתולדות יהודי פולין)
6. "השואה" – מנחה: ד"ר יאצק לאוצ'אק, (המכון למחקר ספרותי, האקדמיה למדעים של פולין)
7. "יהודי פולין לאחר מלחמת העולם השנייה", מנחים: ד"ר הלנה דטנר, (המכון ההיסטורי היהודי, המכון למדע ומחקר) ופרופ' סטניסלב קרצ'בסקי, (אוניברסיטת ורשה).

 

הסרטים בשפות אנגלית ופולנית עם כתוביות בעברית.

המוזיאון להיסטוריה של יהודי פולין
המוזיאון להיסטוריה של יהודי פולין, ההולך ומוקם בוורשה, עתיד לשמש כמרכז חינוכי ותרבותי מהחשובים מסוגו בפולין. המוזיאון נבנה בלב הרובע היהודי לשעבר, מול האנדרטה לזכר גיבורי מרד גטו ורשה — הסמל הבולט ביותר של ורשה היהודית.

באמצעי-תצוגה מולטימדיאליים חדישים יתאר המוזיאון וימחיש את סיפור הנוכחות המגוונת וארוכת-השנים של היהודים בפולין וייעודו הוא לשמר את המורשת והתרבות שנוצרה על ידי יהודי פולין במהלך 1000 שנות היסטוריה. המוזיאון גם יציע כר נרחב לדיונים ולהחלפת-דעות ברוח של הבנה וסובלנות ובמגמה להרחיב את יריעת הדיון ההיסטורי מעבר להקשר של השואה.

פתיחת המוזיאון מתוכננת לשנת 2011.

הבאת התערוכה לבית התפוצות התאפשרה הודות למכון אדם מיצקייביץ' במסגרת שנת פולין בישראל 2008/2009.
התערוכה ממומנת ע"י משרד התרבות והמורשת הלאומית ומשרד החוץ של הרפובליקה הפולנית.

קרדיטס
מנהלת התערוכה וראש הפרוייקט: אגניישקה רודז'ינסקה, אוצרת: קינגה דודה סובסטנטיב, פיקוח: ד"ר רנטה פיאטקובסקה, מדיה: אגתה רוזביקה, בימוי והסרטה: קספר ליזובסקי, עריכה: פיוטר זמבורסקי, איורים: מרתה איגנרסקה, הנפשה: פיוטר קרקטו (סטודיו ממה), נטליה רג'יס, מוסיקה: האגה לן, רפאל קז'מינסקי, תיאום תוכניות לציבור: נילי עמית, שיתוף-פעולה ותחקיר: קרולינה זקוביץ', אגטה פיאטראסיק, איבונה וישיניוס, ג'ודיטה היידוק, קלינה גאלאס, יוהנה פיקוס, קלאודיה סמוראבה, סוזנה יעקובובסקה, מריה טוזקו, תרגום ועריכת טקסטים: מרק ז'ז'ובסקי, קן רבין, יאן ויזנברג, קריסטןף דוויד מאיוס, עיצוב התערוכה: סנטרלה – כוח משימה של מעצבים. גרפיקה של התערוכה: קריסטף סלומקה (בעבודה). עיצוב מדיה והתקנה: קאמיל.