פה-לין

1000 שנות היסטוריה של יהודי פולין

פתיחה: דצמבר 04, 2007
אוצרות התערוכה: אגניישקה רודז'ינסקה וקינגה דודה סובסטנטיב
[נעילה: מרס 2008]

תערוכת מולטימדיה המציגה 1000 שנות היסטוריה של יהודים על אדמת פולין, באמצעות שבעה סרטים החופפים לשבע הגלריות העתידות להיפתח במוזיאון להיסטוריה של יהודי פולין אשר מוקם בוורשה. כל סרט עוסק בתקופה היסטורית אחרת, וצפייה בכל הסרטים מהווה מעין "מסע בזמן" – מימי הביניים ועד ימינו.

המבקרים בתערוכה הווירטואלית מוזמנים לצאת למסע בהיסטוריה של יהודי פולין, בהדרכתם של היסטוריונים ומומחים האחראים לגלריות המתוכננות או למסע דמיוני בעזרת דמויות מונפשות באנימציה.  באמצעות שילוב של נרטיב היסטורי עם איקונוגרפיה עשירה, פרי יצירתם של אמני הנפשה מודרניים, מועבר מסר מסקרן ומעורר-מחשבה.

הסיפור היסטורי אינו רק סיפור על העבר. בתערוכה זו ניתנת חשיבות רבה לכאן ועכשיו. לאור זאת, זירת ההתרחשות המרכזית בתערוכה היא "פורום הוויכוח" – חלל ובו מפגש לדיונים; פורום להרהור ולמחשבה על הרלוונטיות של ההיסטוריה בעת הזו ועל משמעותה לכל אחד מאיתנו.

המומחים המקריינים בסרטים:

1. "מפגשים ראשונים והתיישבות ראשונה" – פרופ' חנה זארמסקה, (המכון להיסטוריה, האקדמיה למדעים של פולין).

2. "גן העדן היהודי" ((Paradisus Judaeorum – ד"ר אדם טלר, (אוניברסיטת חיפה)

3. "אל תוך הארץ" – ד"ר אדם טלר, (אוניברסיטת חיפה)

4. "מפגשים עם המודרניות" – ד"ר מרצ'ין וודז'ינסקי (אוניברסיטת וורוצלב)

5. "רחוב – פולין בין שתי המלחמות" – יז'י הלברשטאדט (מנהל המוזיאון לתולדות יהודי פולין)

6. "השואה" – מנחה: ד"ר יאצק לאוצ'אק (המכון למחקר ספרותי, האקדמיה למדעים של פולין)

7. "יהודי פולין לאחר מלחמת העולם השנייה", ד"ר הלנה דטנר (המכון ההיסטורי היהודי, המכון למדע ומחקר) ופרופ' סטניסלב קרצ'בסקי (אוניברסיטת ורשה).

הסרטים בשפות אנגלית ופולנית עם כתוביות בעברית.

המוזיאון להיסטוריה של יהודי פולין

המוזיאון להיסטוריה של יהודי פולין, אשר מוקם בוורשה, עתיד לשמש כמרכז חינוכי ותרבותי מהחשובים מסוגו בפולין. המוזיאון נבנה בלב הרובע היהודי לשעבר, מול האנדרטה לזכר גיבורי מרד גטו ורשה – הסמל הבולט ביותר של ורשה היהודית.

באמצעי מולטי מדיה חדישים יתאר המוזיאון וימחיש את סיפור הנוכחות המגוונת וארוכת-השנים של היהודים בפולין וייעודו הוא לשמר את המורשת והתרבות שנוצרה על ידי יהודי פולין במהלך 1000 שנות היסטוריה. המוזיאון גם יציע כר נרחב לדיונים ולהחלפת-דעות ברוח של הבנה וסובלנות ובמגמה להרחיב את יריעת הדיון ההיסטורי מעבר להקשר של השואה.

הבאת התערוכה לבית התפוצות התאפשרה הודות למכון אדם מיצקייביץ' במסגרת שנת פולין בישראל 2008/2009.

התערוכה ממומנת ע"י משרד התרבות והמורשת הלאומית ומשרד החוץ של הרפובליקה הפולנית.

צוות התערוכה:

מנהלת התערוכה וראש הפרוייקט: אגניישקה רודז'ינסקה, אוצרת: קינגה דודה סובסטנטיב, פיקוח: ד"ר רנטה פיאטקובסקה, מדיה: אגתה רוזביקה, בימוי והסרטה: קספר ליזובסקי, עריכה: פיוטר זמבורסקי, איורים: מרתה איגנרסקה, הנפשה: פיוטר קרקטו (סטודיו ממה), נטליה רג'יס, מוזיקה: האגה לן, רפאל קז'מינסקי, תיאום תוכניות לציבור: נילי עמית, שיתוף-פעולה ותחקיר: קרולינה זקוביץ', אגטה פיאטראסיק, איבונה וישיניוס, ג'ודיטה היידוק, קלינה גאלאס, יוהנה פיקוס, קלאודיה סמוראבה, סוזנה יעקובובסקה, מריה טוזקו, תרגום ועריכת טקסטים: מרק ז'ז'ובסקי, קן רבין, יאן ויזנברג, קריסטןף דוויד מאיוס, עיצוב התערוכה: סנטרלה – כוח משימה של מעצבים. גרפיקה של התערוכה: קריסטף סלומקה (בעבודה). עיצוב מדיה והתקנה: קאמיל.