פנים רבות – הקולנוע הדוקומנטרי בעקבות הזהות היהודית והישראלית

סדרת מפגשים בשיתוף עם הקרן החדשה לקולנוע וטלוויזיה

ימי רביעי אחת לשבועיים, בין השעות: 20:00-16:30

מחיר הסדרה: 850 ש"ח, לזכאי הנחות: 760 ש"ח

עורכת הסדרה: רבקה אדרת  טל': 03-7457908  [email protected]

הקולנוע הדוקומנטרי קנה לו מקום של כבוד וזוכה להצלחה רבה. סרטי הקרן החדשה לקולנוע וטלוויזיה אשר יוצגו, הינם סרטים דוקומנטריים איכותיים חדשים המוצגים בפסטיבלי הקולנוע המובילים בארץ ובעולם. כמו כן יוצגו סרטים דוקומנטריים נדירים וסרטים המופקים כיום הכלולים באוסף בית התפוצות.

המרצות/ים הן/הם יוצרי הסרטים, מרצים מהאקדמיה וא/נשי תקשורת.

המפגשים הבאים:

יום רביעי, 26 בפברואר 2020 

 • פסיפס קולנועי – מאוצרות אוסף הסרטים של מוזיאון בית התפוצות. מפגש עם רבקה אדרת.
 • החוף הנפרד – במרכז בועת החילוניות, במפרץ קטן בחוף הים של ת"א, נמצא החוף הנפרד אשר מפריד בין גברים לנשים. הנשים החרדיות המגיעות אליו מוצאות בו מפלט מטרדות היום יום. מה תעשינה כשהחוף, גן העדן הפרטי שלהן, עלול לעמוד בפני סגירה? מפגש עם יוצרת הסרט, קרין קיינר.

יום רביעי, 4 במרס 2020

 • שיבת ציון (1920 – 1921)סיפורה של העלייה השלישית תועד בסרטו בן המאה של יעקב בן דב, אבי הסרט העברי. הסרט כולל רגעים מרגשים בתולדות הישוב ובהם: כליאתם של זאב ז'בוטינסקי וחבריו בעכו, הנציב העליון בארץ ישראל, אירועי השנה הראשונה למנדט הבריטי, החלוצים, מראות העיר תל אביב ועוד. מפגש עם היאלי גרוס.
 • זרים קרובים – הרהורים נוספים על המפגש בין מתעד מתועד ביצירה הדוקומנטרית, ד"ר שמוליק דובדבני.

יום רביעי, 25 במרס 2020

לאסוף רסיסים – היינו קבוצת ילדים ירושלמית שגדלה בשלהי תקופת המנדט בשכונת קריית-שמואל. עם פרוץ מלחמת השחרור נהפכה השכונה לחזית. לחלקנו זכורה תקופת הילדות כמאושרת ומלאת הרפתקאות, אחרים, נושאים עד היום צלקות מכאיבות. הסרט כולל סרטים ביתיים בצבע, תצלומים, יומנים ומכתבים של הורינו: תיעוד ייחודי המציג פן נוסף של המציאות באותם ימים קשים ומכוננים. מפגש עם יוצרות הסרט, האחיות לבית פרקש, רותי גבע וליאורה קרויאנקר.   

יום רביעי, 1 באפריל 2020

 • כסאות רפאים – בחנות רהיטים יוקרתית בעיירה הקטנה ויימאר בגרמניה, יושבים ומתנדנדים בני אנוש על כסאות באוהאוס. בין לקוח ללקוח מתגלים סימני חיים מן העבר. מפגש עם יוצרת הסרט, מיה קלר.
 • אנחנו, תושבי שכונת סימנס – שלוש דמויות משרטטות את דיוקן שכונת פועלי סימנס בברלין אשר הפכה למוזיאון פתוח של בנייני הסגנון הבינלאומי. מבעד לסיפורי הדמויות ולתלישותן, נחשפות התמורות שחלו במשפחת הפועלים הגרמנית ובמרחב האוטופי שנוצר עבורה. מפגש עם יוצר הסרט, אופיר פלדמן.
 • ביבה – (1977), במאי דוד פרלוב, סיפורה של ביבה ישראלי, אלמנת מלחמת יום כיפור החיה בכפר יהושע שבעמק יזרעאל. סיפור אישי ואנושי המסופר ע"י ביבה והאנשים הקרובים אליה והחושף את הכאב והאבל באופן ישיר וללא מליצות. ב- 2019 הפיקו שירות הסרטים הישראלי, סינמטק ירושלים ויעל פרלוב רסטורציה של הסרט בתמיכת קרן יהושע רבינוביץ. מפגש עם יעל פרלוב.

 יום רביעי, 22 באפריל 2020

יומנו של נאצי – בכפר הקטן טלאו בגרמניה סוערות הרוחות בעקבות דרישה של קבוצת תושבים להנציח בבית הספר המקומי את הקצין הנאצי וילם הוזנפלד, שהיה מנהל בית הספר לפני המלחמה. הוא זכור כמי שהציל את "הפסנתרן" ולדיסלב שפילמן בסרטו של רומן פולנסקי. נכדיו של הוזנפלד יוצאים למסע בעקבות עברו, במהלכו יחשפו ליומנים אישיים שכתב בזמן אמת ובהם תיעד את זוועות הנאצים. הם יגלו גם שאנשים נוספים מלבד הפסנתרן חבים לסבם את חייהם. מפגש עם יוצר הסרט, חנוך זאבי.

יום רביעי, 13 במאי 2020

 • הקוד האלבני – הסיפור הלא ידוע על אלבניה אשר רוב תושביה מוסלמים. המדינה היחידה באירופה שהצילה אלפי יהודים במלחמת העולם השנייה. אנני אלטרץ שניצלה כילדה ובנותיה חושפות סיפור גבורה של פשוטי העם ושל מנהיגיו. הן זוכות להגיע אל אחרוני העדים ולפגוש את בני המשפחה שהצילו את אנני. מפגש עם יוצרת הסרט, פרופ' יעל קציר.
 • הדייג האחרון בים כנרת – מפגש אינטימי רוחני של במאי יפני שמאמין בתנ"ך ובברית החדשה עם דייג ישראלי בכנרת. מאז ילדותו מלווה את הבמאי השאלה מדוע בחר ישו דווקא בדייגי הכנרת כתלמידיו הראשונים. מפגש עם יוצר הסרט, טאישי טאנאקה.

יום רביעי, 27 במאי 2020 

 • מאז שנדב – בחזרה אל סיפור הסרט שהפקתו הסתיימה לאחרונה ואשר הוצג במסגרת הסדרה בהיותו בשלבי עריכה. נחזור אל משפחת ריימונד משדמות דבורה המתקשה לתפקד ולחזור לשגרה מאז נפילת נדב. נתוודע לתיעוד נדיר של המשפחה בראשית דרכה ונגלה כיצד השפיעה החלטת האם ללדת בגיל מאוחר על ההתמודדות עם המציאות החדשה. מפגש עם יוצרי הסרט, ענבל שפרינצק ונעם פנחס.
 • מעוף הציפור ציפורה מנסה לעוף אך במקביל למצוא קרקע יציבה לרגליה. היא עוברת בין יהדות ואורח חיים דתי, בין אקרובטיקה אווירית ובין מציאת זהותה האמיתית. איך היא מצליחה לרחף בין התחומים? על מה תוותר? מפגש עם יוצרת הסרט, טל קושנר.

יום רביעי, 10 ביוני 2020 

הדברים הקטנים – הסרט עוקב אחרי חיבוטי הנפש של יהודה'לה, נער דתי מהתנחלות תקוע, המקבל מצלמה ממיכל, במאית תל אביבית המלמדת אותו צילום. יהודה, בנו של הרב פרומן ז"ל, מתעד את חייו על ציר תקוע – ת"א: שיחותיו האחרונות עם אביו לצד שיטוטים בעיר הגדולה ושיחות עם מיכל. אלישבע, חוזרת בתשובה, נכנסת אל חייו כנפש תאומה בדיוק ברגע הנכון. מפגש עם מיכל אהרונסון, עדי בר יוסף ויהודה פרומן.

הסדרה מקנה 60 שעות גמול השתלמות לאנשי חינוך מטעם המרכז האוניברסיטאי לפיתוח אנשי חינוך באוניברסיטת ת"א

  

להרשמה


לחצו להרשמה

אפשר ליצור קשר גם